Zubní kámen pod dásní: jaké jsou rizika?

Zubní kámen pod dásní: jaké jsou rizika?

Co je to zubní kámen a proč se tvoří?

Zubní kámen je skutečně zákeřným úkazem, který nám všem dělá neštěstí, a to tím spíše, pokud si ho nevšimneme, když je ještě čas. Může se tvářit jako nevinný kůň, ale v zápětí zlikviduje naši dásen. Nenechte se zmást. Povídáme si o tvrdém až kamenitém povlaku, který se hromadí kolem zubů a je tvořen zejména usazenými minerály z naší sliny a bakteriemi.

A jak to vlastně všechno začíná? Vše začíná teprve neškodnou bakteriální vrstvou, kterou známe pod názvem zubní plak. Každý známe ten nepříjemný pocit zubního plaku, který se nám po celodenním nečištění zubů vytvoří. Ale co když na něj zapomeneme před tím, než zalehneme do peřin? No, pak se jednoduše trvale uchytí a postupem času se z něj stává zubní kámen. Rajcujte si představu o tom, jak to vypadá... nebo raději ne.

Jak rozpoznat zubní kámen pod dásní?

Rozpoznání zubního kamene pod dásní může být náročné, a to i pro nás zkušené "zubní detektivy". Ale nemusíte se bát, dám vám pár tipů, jak ho najít. A ještě lépe, jak ho můžeme předejít. Pamatujete, jak jsem zmínila, že zubní plak může způsobit zubní kámen? No, prvním znakem zubního kamene je povlak na zubech respektive dásních. Pokud už ale zubní kámen vzrostl takovej, že se dá nahmatat prstem nebo jazykem, máme o poznání větší problém.

K dalším varovným stopám může patřit zánět dásní, který se projevuje bolestivostí, pálením, otokem a často i krvácením dásní. Zubní kámen pod dásní totiž dráždí naši ústní dutinu a tím i omezuje ochranné schopnosti našich dásní. Proyužijte každé kontroly u stomatologa na maximum a nechte se poradit s těmi nejlepšími odborníky v tomto oboru. Vždyť o naše zuby jde!

Účinky a rizika zubního kamene

Asi vás nepřekvapí, že zubní kámen nemá žádné pozitivní účinky. Představte si, že by vás někdo přišpíchnl do zdi a vy nemohli zareagovat. To je přesně to, co se děje našim dásním, když tam zubní kámen zakotví. Hrozí nám krvácení dásní, zánět dásní, zánět okolních tkání, zubní kaz, parodontóza a mnoho dalších nepříjemných komplikací.

A nyní moje oblíbená část - rizika. Tady to bude trochu krušnější. Zubní kámen může skutečně způsobit mnoho nepěkných a nezdravých stavů. Od bolesti až po ztrátu zubů. Ale co je důležitější, může ovlivnit celkové zdraví těla. Ano, slyšíte dobře, zubní kámen se může stát vstupní branou pro vážné zdravotní problémy! Například bakterie, které podporují vývoj zubního kamene, můžou skrze krevní oběh negativně ovlivňovat naše srdce. Takže dámy a pánové, je čas si čistit zuby!

Prevence zubního kamene

A jak to s tím zubním kamenem můžeme zatočit? Prevence, prevence a ještě jednou prevence. Vždyť odborníci nám to neustále radí a my si to neustále mučivě vstřebáváme. Ale pokud nechceš ztratit svoje krásné perly, musíš se s touto radou smířit.

Nejefektivnějším způsobem, jak zabránit tvorbě zubního kamene, je pravidelné a důkladné čištění zubů. Připomíná vám to něco? Ano, správně! To jsou ty stejné věty, které nám odborníci opakují při každé návštěvě. Ale je to pravda! Čištění zubů není jen o tom, jestli máte svěží dech. Jde o to, jestli máte zdravé dásně a zuby. A pokud si myslíte, že to s tím čištěním zvládáte, zkontrolujte si čas! Odborníci doporučují čistit zuby minimálně dvě minuty ráno i večer. A nezapomeňme na nitě a interdentální kartáčky!

Jak se zbavit zubního kamene?

A teď něco pro ty z nás, kterým se zubní kámen pod dásní již vytvořil. Dá se s tím něco dělat? Samozřejmě! Ale rozhodně to nebude procházka růžovou zahradou. Na zubní kámen je jediné, co skutečně funguje – profesionální dentální hygiena. To je jeho konečná a jediná stopka. Nepouštějte se do domácích pokusů, které mohou situaci jen zhoršit.

Dentální hygienistka s pomocí speciálních nástrojů a ultrazvuku dokáže zuby a dásně zbavit zubního kamene, a tím zabránit jeho dalším negativním účinkům. Ano, může to být nepříjemné a často i bolestivé, ale výsledek stojí za to. A nezapomíňejte na pravidelné návštěvy u zubního lékaře a dentální hygienistky!

Osobní zkušenost

A na závěr tu pro vás mám i osobní příběh… Náš Josef, který si myslí, že je nedotknutelný v oblasti zubní hygieny, přišel jednoho dne z práce s bolestí v dásní. Samozřejmě, hned jsme ho poslali k zubnímu lékaři a ten mu diagnostikoval zubní kámen pod dásní, který způsobil zánět. Po pár návštěvách u dentální hygienistky a pečlivé domácí péči se situace zlepšila a dnes je Josef opět sám sebou, i když s podstatně zlepšenou ústní hygienou.

Můj doporučení pro všechny, kdo se někdy setkali s problémem zubního kamene - jde o vážný problém, který nelze přehlížet. Brzy vám může značně zkomplikovat život. Ale pokud se tomuto problému postavíte čelem a budete postupovat podle doporučení odborníků, pak vás nebude nic moci překvapit.

Napsat komentář ( Všechna pole jsou povinná )