Jak zmírnit bolest zubů po bělení: tipy a triky pro citlivé zuby

Jak zmírnit bolest zubů po bělení: tipy a triky pro citlivé zuby

Jak porozumět citlivosti zubů po bělení

Když se rozhodnete pro bělení zubů, očekáváte zářivý úsměv, který se jiskří jako křišťál v slunečním světle. Někdy se ale stane, že spolu s nově nabílím úsměvem přijde i méně příjemný doprovod - citlivost zubů. Tento jev je docela běžný a mnoho lidí po bělení zubů pocítí určitý stupeň discomfortu. A já jsem byla jedním z těch šťastlivců, co si kromě bílých zubů přinesli domů i sněhulákovu citlivost. Je to jako kdyby moje zuby rozhodly, že si zahrají hru na "ledové království" bez toho, aby mě pozvaly. Pocity, které připomínají, jakoby vám do zubů foukl arktický vítr, kdykoliv se napíjíte ledové vody nebo si dáte lžičku ledového krému, nejsou zrovna to, na co se těšit. Ale co vlastně způsobuje tyto nepříjemné symptomy a lze s nimi vůbec něco dělat?

Proč k citlivosti dochází

Abyste porozuměli, proč váš úsměv po bělení připomíná úsměv sněhového muže při prvním kontaktu se sluncem, musíme si povědět něco o tom, jak bělení zubů vlastně funguje. Bělicí činidla, jako je peroxid vodíku nebo peroxid karbamidu, pronikají do skloviny a rozkládají barevné molekuly uvnitř zubů. Tento proces může dočasně oslabit sklovinu a odhalit malé kanálky, které vedou k nervům uvnitř zubů. A proto, když se pak pochutnáváte na svém oblíbeném nanukovém bonbonu, dostane se chlad více do kontaktu s těmi malými nervíky a voilà - máte pocit, že vám z úst přímo vyráží ledové dechvíře. No a pokud si ze všeho nejvíc libujete v horkém čaji nebo espresso kávě, vaše zuby vám teď budou dávat najevo, že ve světě teplotních extrémů občas hrají roli té tenčí.

První pomoc při citlivosti

No dobře, říkáte si možná, ale co s tím naším "sněhovým syndromem" dělat? Na scénu přichází první pomoc pro citlivé zuby. Nejdříve je důležité pochopit, že je normální cítit nějakou citlivost bezprostředně po bělení. Vaše zuby nejsou naštvané, prostě jen mluví o svém malém dobrodružství. Takže v případě, že vás po bělení trápí citlivost, nejlepší je dát zubům prostor a čas na zotavení. Jak na to? Dovolte mi, abych vás provedla svatyní první pomoci pro vaše zubní skvosty.

Úprava jídelníčku po bělení

Začneme tím, čemu se vaše zuby po bělení snaží vyhnout jako kluci jógě - extrémním teplotám. To znamená, že teplé polévky a ledové drinky nejsou na menu. Preferujte pokrmy a nápoje s mírnější teplotou, abyste předešli té nevítané kolize s citlivými zubními nervy. Další věc, která možná půjde některým z vás proti srsti, je vyhýbat se kyselým a velmi sladkým potravinám. Ano, mluvím o tom čokoládovém dortíku nebo kyselých gumových bonbonech. Tyto dobroty totiž mohou zvýraznit citlivost a váš zubní mír tím nebude o nic bližší. Navíc, kdo by si chtěl zkazit ten zářivě bílý efekt hned po bělení nějakou tmavou skvrnou od červeného vína nebo kopřivovém čaji, že?

Zubní hygiena po bělení

Pojďme dál. Vaše zubní pasta a kartáček jsou vaši přátelé, ale po bělení je třeba vzít ohled na to, že vaše zuby jsou trochu... no, povězme si to upřímně, rozmazlené. Vyhněte se tvrdým zubním kartáčkům, které by mohly vaši už tak oslabenou sklovinu poškodit ještě více. Místo toho sáhněte po měkčím kartáčku, který zuby pohladí, místo aby je drsně čistil. Co se týče pasty, je dobré zvolit variantu určenou speciálně pro citlivé zuby. Ty obsahují látky, jako je dusičnan draselný, který funguje jako balzám pro vaše zúbky - pomáhá uklidnit nervy a snížit zubní citlivost. Navíc nezapomeňte, že jemné krouživé pohyby jsou mnohem šetrnější než divoké kartáčování na přední linii bitevního pole.

Profesionální produkty a léčba

Jestliže se vám zdá, že vaše DIY péče nestačí, můžete zvážit návštěvu svého zubaře. Tam vám mohou nabídnout profesionální produkty nebo procedury, jako je aplikace fluoride nebo speciálních zalepovacích laků, které uzavřou ty malé kanálky v zubech a zamezí tak přímému kontaktu s nervy. Ačkoliv se to může zdát jako vyšší level péče, občas je třeba přizvat posily, aby byl úsměv stejně bezstarostný, jako před té to celý bělící avantýře.

Home remedies a přírodní přístupy

Pro ty, kdo dávají přednost přírodním řešením, je na poli zubní citlivosti také mnoho možností. Už jste slyšeli o oplachování úst olejem? Tahle starodávná Ajurvedská technika je populární mnohem více, než retro tenisky. Stačí si ústa oplachovat například kokosovým olejem a můžete údajně snížit citlivost zubů a zlepšit celkové zdraví ústní dutiny. Já jsem to zkusila jednou a musím říct, že i když to není zrovna erupce chutí, je to zajímavý způsob, jak trochu podpořit své zuby. Dále je možno vyzkoušet i různé bylinné čaje, které mají protizánětlivé účinky, nebo si dopřát potěšení formou teplého zábaly s heřmánkovým čajem - uklidňuje nejen nervy, ale pravděpodobně i zuby.

Stravovací návyky pro zdravější úsměv

Ruku na srdce - i když všichni víme, co bychom měli dělat pro zdravý úsměv, někdy to prostě neklopýtneme. Ale představte si, že každá sušenka, kterou si dáte, je jako malé pozváníčko pro citlivost, aby přijela s vámi na diskotéku. Pokud si své stravovací návyky trochu upravíte, můžete citlivost zubů nejen zmírnit, ale i předcházet. Což znamená více ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vlákniny, mléčné výrobky, které jsou dobrým zdrojem vápníku a spousta vody! Ano, vody, která vás ochrání před dehydratací a pomůže udržovat zdravé pH v ústech. Jako bonus ještě bude vše splachovat zbytky potravin, aby nebylo něco po hostině pro bacily.

Cudu čekání na úlevu od citlivosti

Někdy je prostě nejlepší zbraňí trpělivost. Ačkoliv bychom mohli chtít nějaký kouzelný sprej, který okamžitě odežene všechnu citlivost pryč (a uvěřte mi, kdybych ho našla, měli byste o tom na blogu první zprávy), realita je taková, že zuby potřebují čas na adaptaci. Citlivost po bělení obvykle bledne během několika dnů až jednoho týdne. Takže relaxujte, dejte zubům malou pauzu a ony vás odmění tím, že se vrátí do svého standardního nemrznoucího režimu.

Kdy zvonit na poplach

Nyní, ačkoli říkáme, že citlivost zubů po bělení je normální, existují případy, kdy by se měl zapnout malý vnitřní alarm. Pokud se citlivost prodlužuje déle než týden, nebo je tak silná, že ovlivňuje váš každodenní život, pak je čas na návštěvu zubaře. Stejně tak, pokud zaznamenáte jiné příznaky, jako jsou bolesti zubů nebo dásní, mohl by to být signál něčeho závažnějšího. Lepší být jako ty plané alarmy požární ochrany v škole - občas sice trochu otravné, ale lepší zazvonit dřív, než aby byl potom problém.

Perličky pro zubní wellness

Nakonec bych se s vámi chtěla podělit o pár perliček, které vám mohou zlepšit péči o zuby i náladu. Zkuste si do jídelníčku zařadit nějaký ten zdravý zubeček - tedy potravinu, která je pro zuby přínosná. Například jablka jsou často zvaná "přírodní zubní kartáček" díky tomu, jak pomáhají čistit zuby a dásně při žvýkání. A co takhle si pohrát s barvou vaší zubní pasty? Objevila jsem například pastu s aktivním uhlím, nejdřív vám to přijde, jako když si čistíte zuby inkoustem, ale jelikož se říká, že má bělicí účinky, tak proč ne!

Doufám, že vám tyto informace a tipy pomohou na cestě k méně citlivým a více zářivějším zubům. A pamatujte, citlivost po bělení je obvykle jen dočasná nepohodlnost na cestě k vašemu úsměvu snů. Držte své zuby v dobré kondici a ony se vám odmění tím, že budou schopné kousnout do jakékoli životní výzvy, která na vás vykoukne, aniž by vám přitom dráždily nervy. A až budete příště popíjet tu svou oblíbenou teplou čokoládu nebo se probírat kopečkem zmrzliny, snad u

Napsat komentář ( Všechna pole jsou povinná )