Jak účinně bojovat proti citlivosti zubů: Nejlepší tipy a triky

Jak účinně bojovat proti citlivosti zubů: Nejlepší tipy a triky

Úvod do světa citlivých zubů

Ach, ta citlivost zubů, co nám nedovolí vychutnat si horkou kávu či ledový zmrzlinový pohár bez té nežádoucí vlny bolesti! No, známe to snad všichni, že? Naše ústní jeskyně jsou osídleny citlivými tvory, které nemají rády extrémy. Na vině bývají často odhalené zubní krčky a ztenčená sklovina, které přijdou v důsledku nevhodné zubní hygieny, ale i vlivem naší genetiky nebo životního stylu. Než vás pohltí představa, že už navždy budete muset odolávat lákavým chladným či horkým pochoutkám, mám pro vás zprávu: existují osvědčené způsoby, jak se s citlivostí zubů vypořádat. A ne, nebude to tak složité, jak si myslíte. Ponořme se společně do této problematiky a najdeme způsob, jak si opět bezbolestně hryznout do zmrzliny!

Zubní hygiena jako alfa a omega

Než se vrhneme na řešení citlivosti, stavte si před sebe otázku: Jaký je váš vztah k zubnímu kartáčku a zubní nitě? Já vím, že čištění zubů není ten nejzábavnější koníček, ale věřte mi, že správná zubní hygiena je základ všeho. Znáte ten klasický scénář, když jdete k zubaři, a on se vás zeptá, jak často si čistíte zuby, a vy napůl pravdivě odpovíte, že dvakrát denně? Ano, zubař to nejspíš ví, když se na vás usměje s jistotou Sherlocka Holmese. Mluvím z vlastní zkušenosti – než jsem začala svou zubní hygienu brát vážněji, citlivost zubů mi nedávala spát. Doslova. Co jsem zjistila, je to, že používání správné techniky čištění a vybírání kartáčku, co není příliš tvrdý, jsou rozhodující kroky k utišení citlivé ústní jeskyně. V tomto příkladu nejde o to mít chrup jako perličky v reklamě na zubní pastu, ale o zdraví vašich drahocenných žvýkaček.

Ústa jako zahrada plná rafinovaného jídla

Jste to, co jíte, a vaše zuby to ví nejlépe. Přiznejme si to, přemýšleli jsme někdy, jak moc náš jídelníček ovlivňuje naše ústní zdraví? Kyselá a sladká potraviny představují pro zuby, respektive pro citlivost zubů, noční můru. Neustálá kombinace coly, citrónové šťávy a bonbónů funguje jako polibek smrti pro sklovinu vašich zubů, kterou postupně rozpouštějí. Na mě osobně největší dojem udělala informace, že si po jídle mám dát pauzu než si vyčistím zuby, protože můžu nechtěně poškrábat oslabenou sklovinu. A pak se divte, že cítíte každý nádech větrů jako střely přímo do zubů. Méně kyselé a sladké pochoutky, víc čerstvé zeleniny a sýry, které regulují pH úst – tak představte si, že z vašich úst děláte jemnou, pečující zahradu pro vaše zubní elfy.

Když slzy neházíme za vinu jen cibuli

Nebojte se zaměřit na odpovědného viníka – vaše návyky. Ano, i ta nevinně vypadající cibule může naše zuby překvapit svou sílou. Ale já mám na mysli návyky typu: ledový nápoj vs. horká káva – prudké změny teplot, které pamlsky v našich ústech vyvolávají, jsou pro zuby jako divoká horská dráha. Co když začnete svou kávu pít mírně vychlazenou a zmrzlinu si před konzumací necháte chvilku odpočinout? Už jen tyto malé změny mohou udělat velký rozdíl. Taky nezapomínejte, že kousání do ledu může být pro někoho osvěžující, ale váš chrup si při tom může oddechnout naposledy. A jak jsem se přesvědčila na vlastní nehty, nevhodné používání zubních paliček na čištění mezizubních prostor či přílišná síla při kartáčování také může vaše citlivé zuby pořádně rozčílit.

Peklo zubů a vápníkový anděl strážný

Teď trochu vážně, ale pořád s úsměvem: Vápník je pro zuby jako posila z nebes. Kdykoli jsem si připadala, že moje zuby si hrají na hudební nástroje při každém dotyku s něčím sladkým nebo kyselým, snažila jsem se do svého jídelníčku zařadit víc mléčných výrobků, brokolice, mandlí, vajec a lososa, abych zásobila své maličké přátele dostatečným množstvím vápníku. A když jsem zjistila, že dochází vápníku, přemýšlela jsem i o doplnění stravy doplňky. Pozor, je dobré konzultovat tuto možnost s lékařem, protože přebytek vápníku je stejně nevhodný jako jeho nedostatek. Ani s anděly se to nesmí přehánět!

Cestou necestou k zubnímu specialistovi

Byla jsem na tom stejně – vzpomínka na zubaře bývala jako návštěva u strašidelné tetičky z hororových příběhů. Pokud máte podobně, chápu vás naprosto. Ale zubař není nepřítel. Ve skutečnosti je to osoba, která vám může pomoci jak s léčbou, tak s prevencí. Specialisté na citlivost zubů mají řadu moderních metod, které přispějí ke zklidnění této nepříjemné situace. Od fluoridace přes laserovou terapii až po speciální ošetření s použitím desensitizing agentů. Mně osobně jedna z návštěv výrazně změnila pohled na starost o svůj chrup. Mluvte se svým zubařem, požádejte ho o radu a společně najděte cestu k úsměvu beze strachu.

Jak zúbek s zúbkem a pasta, co to zvládne

Na trhu je nepřeberné množství zubních past, přičemž některé z nich jsou speciálně vyrobené pro citlivé zuby. Při výběru zubní pasty se podívejte na obsah účinných látek jako je například fluorid, který pomáhá remineralizovat a posilovat sklovinu, nebo kaliumní ionty zabraňující přenosu bolestivých signálů z nervu. Ale bacha, nemusí to pokaždé klapnout na první forsáž. Zkoušela jsem asi pět různých zubních past, než jsem našla tu pravou, která mi poskytla úlevu, aniž by mi ještě víc rozčilovala zubní sklovinu. A nezapomeňte, že méně někdy znamená více – ne každá zubní pasta s deseti super účinky je zárukou kvality.

Moudrost od babičky a další domácí kouzelníci

Moje babička měla kouzelnou schopnost vlezt mi pod kůži s tím, že "všechno zlé je k něčemu dobré". A musím přiznat, že i v oblasti domácí péče o citlivé zuby mají lidové recepty své místo. Mluvím tady o výplachu úst vodou se solí, která působí protizánětlivě, či o používání nebo žvýkání surové cibule (věřte mi, zkoušela jsem to – více vtipné než účinné, ale zase na chvilku to zahře na srdci). A teď opravdu vážně, ústní vody s obsahem aloe vera či zeleného čaje měly na mé ústní prostředí velmi zklidňující účinek. Ale, milí čtenáři, i tady platí, že předtím než začnete s experimenty, raději si o tom popovídejte s vaším dentistou.

The power of zen a úsměv jako bonus

Pomalu se blížíme ke konci naší cesty plné citlivých zubních příhod a uvědomění. Své ústní jeskyni poskytnu moll jako chillout zónu. A víte co? I vaše mentální pohoda se může podepsat na zdraví vašich zubů. Před několika lety bych se smála tomu, kdyby mi někdo řekl, že i relaxace, jóga nebo meditace může mít vliv na moji citlivost zubů. A přeci jen, dnes vám můžu říct: snažte se držet stres na uzdě. Když jsem se začala víc věnovat těmto "zenovým" aktivitám, zjistila jsem, že neštípu zuby tolik v noci a to vážně pomohlo. Nejsem si jistá, jestli to souviselo přímo s citlivostí, ale určitě to pomohlo mojí celkové pohodě a zuby díky tomu nebyly tolik pod tlakem.

Závěr: Usmejte se i přes citlivé zuby

Na konci této dlouhé a úsměvy provázené cesty doufám, že jsem vám předala alespoň trochu naděje, že se citlivostí zubů dá bojovat. Vezměte si k srdci rady, ale pamatujte, každý z nás je jiný a co zabírá mně, nemusí fungovat na vás. Máte-li svůj vlastní osvědčený tip, podělte se o něj v komentářích. Vaše zkušenosti mohou pomoci někomu dalšímu v boji proti nepříjemné citlivosti zubů. Nezáleží na tom, jestli je zima či horko, vaše oblíbené pochoutky by neměly být důvodem k pláči (kromě té cibule, tam je to pochopitelné). Pojďme se tedy usmívat společně - bezbolestně a šťastně! Držím vám palce a ať vám vaše zuby hrají jen tiše a ladně!

Napsat komentář ( Všechna pole jsou povinná )