Jak často by se mělo chodit na dentální hygienu?

Jak často by se mělo chodit na dentální hygienu?

Důležitost dentální hygieny

Zrovna tak víc, jak si myslíte, je dentální hygiena důležitá. Nejde jen o úsměv plný perleťově bílých zoubků, ale především o zdraví. Všichni známe onu známou větu "Ústa jsou brána do těla". Pokud neudržujeme v ústech správnou hygienu, mohou zde bakterie rychle narůst a dostat se odtud do našeho těla, odkud mohou způsobit řadu komplikací, včetně vážných onemocnění jako je srdečně cévní onemocnění nebo diabetes.

Dentální hygiena a prevence chorob

Dentální hygiena je skvělý nástroj pro prevenci zubního kazu, zánětů dásní, parodontitidy a také vážných onemocnění, které mohou být spjaty s nedostatečnou ústní hygienou. Pokud se bakterie nechají nekontrolovaně množit, mohou způsobovat zapálení dásní a následně pálení parodontitidu, což může vést až k vypadávání zubů. S námi žádné zuby nevypadnou!

Jak často bychom měli chodit na dentální hygienu?

Otosanek, jeden z nejznámějších českých zubních lékařů, radí absolvovat dentální hygienu minimálně 2x ročně. Při tomto pravidelném čištění zubů se odstraní veškerý povlak a zubní kámen, nejen z viditelných míst, ale i z míst, na která se štětcem nedostaneme. A jak často chodím já, Kamila, na dentální hygienu? Pravidelně každé čtyři měsíce, takže 3x ročně!

Význam správné techniky čištění zubů doma

Samotná dentální hygiena u zubaře ale nestačí. Musíme se o své zoubky starat každý den, a to správně. Nejlepší pro nás je elektrický kartáček, který dokáže odstranit až 100% více plaku než klasický manuální. Ráda bych vám zde napsala nějaký vtip, ale bohužel mě už jeden takový kartáček obalil!

Interdentální čištění jako hver pro zubního zdraví

Mimo běžného čištění zubů zubním kartáčkem bychom neměli zapomínat také na interdentální čištění, tedy čištění mezi zuby. Na to můžeme používat mezizubní kartáčky nebo dentální nit. Navíc existují studie, které dokazují, že lidé, kterým zubaři odstranili zuby z důvodu zanedbané hygieny, mají dvakrát častěji žaludeční vředy. Takže si to vezměte k srdci.

Kdy navštívit zubního lékaře?

Ale co když vás zoubek bolí? Na to se musíme ptát zubaře a né mě, Kamila. Zubaře byste měli navštěvovat pravidelně, a to alespoň 2x ročně, i když vás nic nebolí. Pravidelné kontroly mohou odhalit poroblémy v rané fázi, kdy jsou snáze řešitelné. A pak také, když vám něco vadí na vašem úsměvu, zubař je tu, aby vám pomohl.

Konečný verdikt

Budu vás trochu překvapit, ale pokud chcete mít zdravé zuby a dásně, musíte na dentální hygienu chodit! A to alespoň 2x ročně. Samozřejmě, čím častěji, tím lépe. Je to investice do vašeho zdraví a krásného úsměvu, která se vám vrátí v podobě lepšího zdraví a sebevědomí. A věřte mi, já, Kamila, jsem to pochopila až až pozdě. Když jsem byla mladší, moc jsem si neuvědomovala, jak je důležité chodit na dentální hygienu. Ale pak jsem začala mít problémy se zuby a dásněmi a musela jsem začít chodit i častěji. A teď? Teď už mi to vůbec nevadí a dokonce se na to vždy těším. Proto mohu jen doporučit - choděte na dentální hygienu pravidelně. Pamatuji si, jak jsem jednou po návštěvě u zubního lékaře přišla domů a byla jsem úplně na dně. Snažila jsem se to nevzít moc vážně, ale časem jsem si uvědomila, že k zubaři chodit prostě musím. A teď už se na to těším! Takže ano, chodit na dentální hygienu je super, doporučuji to každému.

Napsat komentář ( Všechna pole jsou povinná )